Logo

הדברת דבורים

הדבורה מאיה, שלמה המלך והדבורה, ג'רי סיינפלד בכוורת בסרט לצעירים שבינינו… הדבורים הן חלק בלתי נפרד מחיינו. הן מייצרות דבש, מאביקות פרחים ומוסיפות חן לטבע. איזה כיף לנסוע בסוף השבוע עם הילדים ולראות דבורים יפות עמלות במרץ ויונקות צוף מפרחים צבעוניים. הדבורים בהחלט בעלות תפקיד חשוב בטבע, אך בכל הנוגע לביתנו – דבורים מהוות מטרד גדול. דבורים הפולשות לסביבה מחוץ לביתכם לא יבחלו באמצעים כדי להגן על הקן ועל שטח המחיה שלהן, מה שמעמיד אתכם בסכנת עקיצה לאורך זמן. מדבורה אחת אפשר להיפטר

מהי הדברת דבורים?

יחסית בקלות, אך מכוורת דבורים רועשת שכועסת כי הפרתם להן את לוח הזמנים הטורדני, לא יהיה קל להיפטר – בלשון המעטה. מלבד זאת, הדבורים המזמזמות מהוות מטרד בגלל הרעש שהן מקיימות, כך שחשוב לבצע הרחקת דבורים או ריסוס נגד דבורים על ידי מדביר דבורים מוסמך, כבר ברגע שהן בונות נחלה בשטח ביתכם.

דבור? דבורה? או אולי צרעה?

כשאתם שומעים את המילה דבורה או דבור אתם בטח מדמיינים חרק קטן ושמנמן עם פסים שחורים וצהובים על גופו שמעופף תוך כדי זמזום קולני. אז תתפלאו לגלות שמדינת ישראל היא מושבת דבורים לא קטנה בכלל הכוללת בתוכה מספר רב של דבורים. בין סוגי הדבורים נוכל למצוא את הצלפונית החומה, דבורת העץ הצפונית, דבורת הדבש ועוד. כיום נעסוק בדבורת הדבש הפעילה בכל הארץ שעוסקת בייצור דבש, בעלת עוקץ עם ארס. למען הסדר הטוב נזכיר שה"דבור" הוא בעצם צרעה בערבית. אך כפי שאמרנו, היום נעסוק בהדברת דבורים מזן דבורות הדבש ולא בצרעות.

מהי הדברת דבורים?

כשדבורים פולשות לשטח המחיה של בני אדם, הן בונות לעצמן קן וכך בעצם קובעות נחלה ובית עבור עצמן. הן מסוגלות לבנות קן בגגות, ברהיטי גינה, במזגנים ואפילו בבוידעם שלא הצצתם בו כבר מעל עשר שנים. החל מהרגע שהן חתמו על חוזה שכר הדירה של הקן, הדבורים מתרבות בזכות המלכה שמטילה ביצים בזו אחר זו ומרחיבה את אוכלוסיית הדבורים עד למצב בו קיימת אצלכם התנחלות מן המניין. כשמדברים על הדברת דבורים,מדביר דבורים מוסמך צריך בעצם לעצור את המעגל ולמנוע רבייה של הדבורים בקן שלהן. לכן חשוב להתמקד בקן כשמבצעים הדברת דבורים כדי להרוג את המלכה ואת הנתינות שלה בו בזמן. באופן הזה, לדבורים לא יהיה מקום לשהות בו, ואלו שישרדו לאחר ההדברה יעברו למקום מרוחק יותר. בהמשך נפרט בנוסף להדברת הדבורים גם אמצעים בעזרתם תוכלו למנוע התנחלות דבורים עתידית.

איך מבצעים הדברת דבורים?

הדברת דבורים יכולה להתבצע במספר שיטות, כשהמרכזית בהן היא ריסוס ישיר של הקן עצמו. ריסוס נגד דבורים מתבצע על ידי מדביר דבורים מוסמך המרסס חומר כימי הגורם לריח לא נעים עבור הדבורים. מרגע הריסוס הדבורים יחליטו לחפש אחר מקום התנחלות חדש. במהלך ריסוס נגד דבורים חשוב שמדביר הדבורים יהיה לבוש בחליפה מיוחדת המגנה עליו מפני הדבורים, וכמו כן חשוב לוודא שהוא משתמש בחומרי הדברה המאושרים על ידי משרד הבריאות. כך בעצם אנחנו פועלים למען הרחקת הדבורים ולא הורגים אותן. ביתן של הדבורים ייהרס, והן כמובן לא יוכלו לחזור אליו ויצטרכו למצוא מקום אחר להיות בו.

במקרים שבהם לא ברור היכן נמצא הקן שלהן, ניתן לבצע הדברת דבורים על ידי הרעלה שתביא לתמותת הדבורים. הדברת דבורים זו מתבצעת באמצעות הצבת פיתיונות מורעלים הנלקחים על ידי הדבורים אל הקן. הדבורים שינגסו בפתיונות יורעלו וימותו וברגע שהמלכה בקן תמות, יעזבו כל הדבורים.

יש גם גישה אחת בכל הנוגע לנושא של הדברת דבורים, כזו שאינה כוללת שימוש בחומרים רעילים. בשיטה הזו מקימים מלכודות עם פיתיונות עבור הדבורים, וברגע שהן נכנסות אליהן, הן אינן יכולות לצאת החוצה. לאחר שהדבורים יכלאו בתוך המלכודת הן תשוחררנה על ידי מדביר דבורים מקצועי באוויר הפתוח במקום מרוחק מן הבית שלכם. כך הדבורים המקסימות ישארו בחיים וימשיכו בעבודת ייצור הדבש אך רחוק מסביבתכם ומדיירי הבית.

השיטה להדברת דבורים תיבחר בהתאם לרמת הפלישה שלהן, לגודל הקן שנבנה ולפרמטרים אחרים.

הרחקה מול הדברה

חשוב לנו להדגיש שמדבירים דבורים אך ורק במצב של סכנת חיים, כאשר אין יכולת לאסוף אותם. הדבורים הן חרקים בסכנת הכחדה והן הכרחיות לייצור המזון בעולם. מחקרים שנערכו לאחרונה קובעים כי יותר משליש מאוכלוסיית הדבורים נעלמה מפני כדור הארץ בשנים האחרונות, ולכן תמיד נעדיף לקרוא לדבוראי שיאסוף את הדבורים בעדינות וישחרר אותן הרחק מהבית שלכם.

כעת ניתן לכם מספר טיפים שיעזור לכם לבצע הרחקת דבורים באופן עצמאי:

  1. שימוש בתרסיס שום – כתשו כ-30 שיני שום, ערבבו אותן עם מים רותחים ותנו להן לעמוד במשך חמישה ימים בתוך בקבוק עם ראש ריסוס. לאחר חמישה ימים רססו בעדינות פרחים וצמחים באמצעות תרסיס השום. ריח השום החזק ידחה את הדבורים וירחיק אותן מהבית שלכם.
  2. שקיות מים – דרך נוספת להרחקת דבורים קלה היא תליית שקיות ניילון עם מים. הדבורים אשר יגיעו אל קרבת הבית שלכם יבחינו בהשתקפויות רבות בשקיות המים ויברחו באופן מיידי.
  3. קינמון – דבורים שונאות קינמון, הן לא יכולות לסבול את הריח שלו, כך שהוא אמצעי מעולה להרחקת דבורים.

מתי מומלץ לעשות הדברת דבורים?

הדברת דבורים או הרחקת דבורים צריכה להתבצע ברגע שמבחינים שיש כמה מהן בתוך ביתכם או מחוצה לו.הדברת דבורים מקצועית כיוון שהדבורים חיות בקהילה ובקן משותף, אם שמים לב שיש כמה מהן, מומלץ לבדוק בסביבת הבית אם ניתן לראות קן ולהזמין מדביר מקצועי באופן מיידי שיטפל בבעיה. השקיעו תשומת לב יתרה בחודשי הקיץ בהם נוהגות הדבורים להקים את הקן שלהן.

אם אתם מוצאים קן של דבורים, חשוב שתתרחקו ממנו ותרחיקו את ילדיכם ואת חיות המחמד מהאזור בו הוא נמצא. דבורים יכולות להיות רגזניות ולתקוף פולשים שנכנסים לשטח שלהן. לכן, אנחנו מפצירים בכם לא לקחת את העניינים לידיכם. במקום זאת, יש לצלצל למדביר דבורים ולהזמין הדברת דבורים מקצועית ברגע שרואים קן בשטח החיצוני של הבית או מבחינים בדבורים רוחשות שממלאות את האוויר בביתכם או מחוצה לו.

איך לבחור מדביר דבורים מקצועי?

הדברת דבורים היא נושא רגיש ואף מסוכן במקרים מסוימים, ולכן, כפי שציינו כבר, חשוב להשאיר את הנושא למדביר דבורים מקצועי. כדי שתוכלו לדעת אם המדביר שאתם שוקלים לשכור את שירותיו הוא אכן מקצועי, אל תחששו לבקש ממנו מסמכים ותעודת מדביר מוסמך. אם אתם רוצים להיות רגועים בנוגע לחומרים בו משתמשיםדבורה עבור הפתיונות המורעלים או הריסוס נגד הדבורים, בקשו אישור על כך שהם מאושרים על ידי משרד הבריאות. בנוסף לכך, בקשו תעודת ביטוח ואחריות על הדברת דבורים שתתבצע בביתכם לכל מקרה שלא יהיה ועל מנת שניתן יהיה לטפל בבעיות עתידיות, אם הן יצוצו.

עם הדברה של מדביר דבורים מקצועי, תוכלו לעצור את הפלישה של דבורים לשטח המחיה שלכם ולמנוע את הנזקים שהן גורמות.

חוששים שקיים אצלכם קן דבורים בגינה? מפחדים שתעקצו או שילדכם יעקץ? פנו אלינו עוד היום כדי שנוכל לשלוח לביתכם מדביר דבורים מקצועי. המומחים שלנו יגיעו אליכם לבית, יבצעו הערכת מצב ויקבעו האם תצטרכו ריסוס נגד דבורים, הרחקת דבורים או הרעלה. אין סיבה שתסבלו מהדבורים, בשביל זה אנחנו כאן.

זיהוי מזיקים ומניעת כניסתם
הדברות אחרות

זיהוי מזיקים

שמתם לב שמשהו לא בסדר בביתכם, אבל אתם לא ממש יכולים לשים את האצבע עליה. יתכן שראית כמה חרקים מסתובבים פה ושם, והתחלת לתהות אם

קרא עוד »

יש לכם בעיית דבורים בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?