Logo

הדברת טרמיטים

לעתים, למרות הרצון והמאמץ שלנו להרחיק מזיקים שונים מביתנו, חלקם מצליחים לפלוש אליו למרות הכל ואף מסבים לו נזקים משמעותיים. אחד המזיקים הידועים לשמצה הוא הטרמיט, אותו חרק שקוף שמזכיר נמלה ומכרסם בעצים בלי רחמים בדרכו לבסס מושבה. הטרמיטים, שלרוב קשה מאוד להבחין בהם בגלל שקיפותם, יכולים לגרום לנזקים כבדים בכל מקום שיש בו עצים – החל ממשקופים, דרך ריהוט ועד יסודות הבית. כדי לעצור את המזיקים הללו ולמנוע מהם להתרבות ולגרום לנזק עתידי, חשוב לפנות למדביר טרמיטים מקצועי ולהזמין הדברת טרמיטים ברגע שמבחינים בנוכחותם.

מיהו הטרמיט וכיצד נוכל להבחין בו?

הטרמיט הוא חרק קטן בעל כנפיים הניזון מעץ יבש. הוא נראה כמו נמלה קטנה עם כנפיים גדולות וסימטריותהדברת טרמיטים. אתם יכולים לנשום לרווחה, הטרמיט אינו מסוכן לאדם ואינו עוקץ. בניגוד לזאת, הטרמיט מסוכן מאוד לעץ ויכול לכרסם דלתות, משקופים, ידיות עץ ועוד עד לרמה של קריסה עתידית. זאת אומרת שאם יש לכם טרמיטים בקיר לא תתעוררו לחור קטן במשקוף, אלא למשקוף מפורק לחלוטין. לכאורה קשה מאוד לזהות טרמיטים ברחבי הבית. למרות זאת, אין צורך להיעזר במדביר טרמיטים מקצועי כדי להבחין בטרמיטים בקיר או בתוך רהיטי העץ שלכם: בראש ובראשונה תבחינו בעץ אכול והרוס. שנית, טרמיטים לא יכולים להתקיים ללא לחות כך שאם אתם רואים שובלים של בוץ ברחבי הבית, ככל הנראה יש לכם טרמיטים. בנוסף, כנפיים שקופות שמפוזרות ברחבי הבית גם כן יכולות להצביע על טרמיטים שהשתלטו על הקיר או על רהיטי העץ אצלכם בבית.

מהי הדברת טרמיטים?

בכל הנוגע להדברת טרמיטים קיימות שתי גישות מרכזיות. האחת גורסת כי יש לבצע הדברת מנע בלי קשר לנוכחותם של הטרמיטים, ואילו בשנייה ממליצים לבצע ריסוס ברגעמהי הדברת טרמיטים שבו מבחינים בפולשים השקופים הללו.

הדברת טרמיטים מונעת כוללת מספר שלבים שמטרתם היא להגיע לחלקים הפנימיים של העץ, שהם המטרה של המזיקים. פעולה זו מתבצעת על ידי מדביר טרמיטים מקצועי המחדיר חומרי הדברה יעודיים לתוך העץ. במקרה ורכשתם דירה חדשה מקבלן והיא עוד לא נבנתה, תוכלו לבקש ממנו לא להתקין יסודות עץ. במידה ואתם בונים פרגולה בחצר שמרו על פער של 40 ס"מ בין האלמנט לבין חיבור העץ לקרקע. פעולות מנע נוספות שניתן לנקוט הן להשתמש במינימום מוצרי עץ בביתכם, או במידה ויש לכם גינה, לשמור על ניקיונה במיוחד לאחר הגשם הראשון כאשר היא עלולה להתמלא בלכלוך ובעלים רטובים שמביאים איתם את הטרמיטים.

בהדברת טרמיטים אקטיבית, שמבצעים כאשר כבר נגרם נזק על ידם, יש להדביר את כל הטרמיטים בכל שלבי החיים שלהם וגם את המלכה שאחראית להעמדת צאצאים. לאחר ההדברה הזו ניתן להוסיף הדברה מונעת שתסייע למנוע פלישה חוזרת של המזיקים הללו.

שיטות להדברת טרמיטים

חשוב לדעת שהדברת טרמיטים באופן עצמאי אינה מוצלחת ופחות מומלצת. ישנם תכשירים שמעידים על עצמם כי הם הצעקה האחרונה בעולם הדברת הטרמיטים והם הנשק הסודי של מדביר טרמיטים

הדברת טרמיטים מקצועית

מקצועי, אך לרוב הם אינם אפקטיבים כלל. שתי השיטות  להדברת טרמיטים המתבצעות על ידי מדביר טרמיטים מוסמך הן:

  1. קידוח והזרקת רעל – הדרך היעילה ביותר להדביר טרמיטים בקיר, מתחת למרצפות או בכל שאר המחילות האפשרויות היא לקדוח חור קטן במקומות פוטנציאליים ולהזריק לתוכו רעל. כך נבנית שכבת מגן אפקטיבית ביותר נגד הטרמיטים. בפעולה זו מדביר הטרמיטים משמיד את הקן כליל ודואג שלא ישאר זכר למזיקים הללו. לאחר ביצוע פעולת הקידוח וההזרקה מדביר הטרמיטים יאטום את החורים כך שכמעט ולא תרגישו בשינוי. חשוב לציין כי הדברה זו נחשבת יקרה והיא עלולה לפגוע לכם בצנרת ובתשתית הבית. מדביר טרמיטים מקצועי יגבה בין 2500-4000 ש"ח לא כולל מע"מ להדברה כזו – אך תוכלו להיות רגועים ולדעת שנפטרתם מהטרמיטים לנצח.
  2. ג'ל רעיל – בניגוד לקידוח, הדברת ג'ל היא פתרון נקודתי בלבד. בהדברה זו מדביר הטרמיטים ימצא את תעלת הבוץ ממנה מגיעים הטרמיטים ויזריק אליה את הג'ל הרעיל. במקרה הטוב טרמיט אחד מבולבל יקח את הג'ל ויחסל איתו את כל הקן. במקרה הפחות טוב רק המושבה הספציפית הזו תושמד ואילו קן הטרמיטים ימשיך לתפקד כרגיל.

מדביר טרמיטים יכול להשתמש בשתי השיטות. יש כאלו שמיד מתחילים לקדוח, ויש כאלו שמתחילים קודם כל בהזרקת ג'ל רעיל. ישנם מדבירים שישתמשו בשתי השיטות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. שני המשתנים העיקריים המבדילים בין שתי השיטות הם המחיר והאפקטיביות. קידוח עלול להיות יקר מאוד אך הוא נחשב לפתרון אפקטיבי במיוחד. לעומת זאת הזרקת ג'ל רעיל תעלה כמה מאות שקלים בלבד, אך פעולה זו עלולה להיות לא אפקטיבית ומדביר הטרמיטים יאלץ לחזור על הפעולה הזו מספר פעמים.

מתי מומלץ לבצע הדברת טרמיטים?

הדברת טרמיטים היא פעולה שמומלץ לבצע בכל מקום בו יש פריטים מעץ כמו משקופים, דלתות, יסודות ועוד. עם הדברת טרמיטים מונעת ניתן לשמור על מקומות כאלה ואחרים במשך שנים, ולהבטיח שלא יווצר נזק בגלל אותם חרקים מכרסמים.

ישנם מקומות בהם חובה לבצע הדברת טרמיטים בלי קשר לנוכחות שלהם, וחשוב להיות מודעים לכך אם אתם עומדים לעבור לבית חדש או לבית עסק מסוים. הדבר נכון למבנים המבוססים על מבנה עץ, אך גם למבנים שיש בהם חיפויי עץ שונים, לרבות דקים, פרקט טבעי, קרניזים מעץ וחיפויי קיר מעץ. תסמכו עלינו, הדבר האחרון שאתם רוצים זה מכת טרמיטים בקיר או בכורסא שרכשתם בכמה אלפי שקלים מאיקאה.

הדברת טרמיטים צריכה להתבצע גם כאשר אתם מבחינים בנוכחות שלהם בגלל כרסומים בפריטי עץ ונזקים פתאומיים. כאמור, קשה להבחין לעתים בטרמיטים בגלל שקיפותם, ולכן חשוב לשים לב אם הם נוכחים על ידי ערנות לנזקים שהם עושים.

איך לבחור מדביר טרמיטים מקצועי?

טרמיטים גורמים לנזק רציני ברגע שהם פולשים ומקימים מושבות, ולכן חשוב לטפל בהם במהרה ובצורה מקצועית. חשוב לבצע הדברת טרמיטים על ידי מדביר טרמיטים מקצועי בלבד בעל תעודת מדביר מוסמך. מדביר שאינו מקצועי ואינו מתמחה בהדברת טרמיטים יבזבז את זמנכם ואת כספכם. לפני שמדביר הטרמיטים מגיע פנו את השטח המיועד, הוציאו מזון מהארונות והרחיקו רהיטים מהקירות. לפני תחילת ההדברה דרשו ממדביר הטרמיטים הסבר לגבי החומרים בהם הוא משתמש, האם יש להם השפעה אפשרית על דיירי הבית וחיות המחמד והאם צריך לצאת מהבית לאחר ההדברה. מעבר לכך, בררו האם המדביר יכול לבצע הדברת מניעה שתקל עליכם במידה ניכרת בהמשך הדרך, ואם הוא מספק תעודת ביטוח על ההדברה.

לפני שאתם קופצים על מדביר הטרמיטים הראשון שקופץ בתוצאות בגוגל, בצעו סקר שוק קצר לגבי המחיר הממוצע של הדברת טרמיטים. כאמור, הדברה על ידי קידוח תעלה בין 2500-4000 ש"ח לא כולל מע"מ, לעומת זאת הדברת ג'ל תעלה בין 400-900 ש"ח לא כולל מע"מ.

עוברים לדירה חדשה? בונים פרגולה בחצר? קמתם בבוקר ומשקוף הדלת מפורק לגמרי והכורסא שקניתם באיקאה מלאה בנסורת? המומחים שלנו ב-Nobugs ישמחו לעמוד לשירותכם. אנחנו כאן כדי להבטיח שלא יהיו לכם טרמיטים בקיר, מתחת לרצפות, בפרגולה בגינה או בכל מקום אחר. המדבירים המומחים שלנו יבדקו את מצב הטרמיטים אצלכם בבית וימליצו על ההדברה המתאימה לכם.

נזקי טרמיטים
הדברת טרמיטים

נזקי טרמיטים בבית

אתה אולי לא יודע את זה, אבל טרמיטים גורמים נזק עצום לבתים מדי שנה. נזקי טרמיטים אינם מכוסים בפוליסות ביטוח דירה סטנדרטיות! אז, מה גורם

קרא עוד »

יש לכם בעיית טרמיטים בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?