Logo

הדברת מקקים

הדברת מקקים מהי?

כולנו מכירים את המקקים שמחליטים לפלוש אל ביתנו בימי הקיץ החמים. אלו מפתיעים אותנו כל פעם מחדש וגורמים לנו להילחץ בכל פעם מחדש (ולחלקנו הם גם גורמים להתקף לב קטן). כדי שנוכל לשמורהדברת מקקים על בית נקי ונטול מקקים, כדאי לבצע הדברת מקקים בבית.

הדברת מקקים היא דרך להרוג את המקקים שנכנסו אלינו לבית ולהבטיח מינימום צעקות שיעירו את השכנים תוך שמירת הבריאות הנפשית שלנו. כל שיטות הדברת המקקים כוללות שימוש ברעלים. מפני שאין אפשרות לתפוס את המקקים ולהרחיק אותם למקום אחר, יש צורך לטפל בסביבה אליה המקקים מגיעים. מקקים מגיעים אלינו לבתים על מנת למצוא שאריות מזון ולעיתים למצוא מחסה מהחום והקור. הם לא מגיעים ביחידים, אלא מגיעים לבית, מתרבים במהירות והופכים אותו מהר למושבת מקקים ענפה. לכן, ברגע שראיתם מקק אחד, גם אם נראה כאילו הוא בא רק לבדיקת פתע – מומלץ מאוד להזמין מדביר ג'וקים שיבצע הדברת מקקים אצלכם בבית, כי בעוד רגע עלולה להתיישב מושבת מקקים ישירות אצלכם בבית.

בואו נכיר את המקק

המקק, התיקן או הג'וק, בכינוייו השונים, הוא אחד המזיקים המטרידים והנפוצים ביותר. מדובר בחרק מכונף בעל כושר הישרדות יוצא דופן שאוהב לגור בסביבת מחיה חמה. חשבתם שיש רק סוג מקק אחד, בשם ג'וק? במציאות, ישנם סוגים שונים ומגוונים של מקקים, כולל ארבעה סוגי מקקים שיכולים להימצא בבית שלנו: מקק גרמני, מקק אמריקאי, מקק מזרחי ומקק פסים. שני המקקים הנפוצים ביותר במדינת ישראל הם הגרמני והאמריקאי, שנהנים לתייר בארצנו הקטנה.מהי הדברת מקקים?

המקק האמריקאי הוא המקק הנפוץ ביותר במדינת ישראל, וידוע גם בשם החיבה ג'וק תמר. מקק זה, המגיע אלינו מבורות הביוב או בתעופה מהסביבה החיצונית לבית, אוהב לשהות במקומות לחים ורטובים כמו המקלחת שלנו. מקק זה מגיע לאורך של עד 4 ס"מ, צבעו חום ויש לו כתם בהיר על החזה. החודשים העיקריים בהם הוא פעיל ומכריז מלחמה מול מדביר הג'וקים הם החודשים החמים, אפריל עד נובמבר. לכן, במידה ואתם חוששים ממכת מקקים בבית, כדאי לכם לתזמן את משימת "הדברת מקקים בבית" ביומן מראש, ולהגיע לעונה החמה בראש שקט.

המקק הגרמני קטן יותר מהאמריקאי ומגיע לאורך של עד 1 ס"מ בלבד. מקק זה הוא הג'וק הטרמפיסט – הוא מגיע לבית שלנו בעזרתנו. הזמנתם משלוח מהסופר? הכנסתם קרטונים לבית? יש מצב שהוא תפס עליכם טרמפ ומתחבא בתוך האריזות הללו. בדיוק כמונו, המקק הגרמני אוהב אוכל, אז אם נכנסתם למטבח באמצע הלילה לחטיף לילי, יש מצב שתיתקלו באחד כזה שנכנס למטבח בדיוק לאותה מטרה.

מתי כדאי לעשות הדברת מקקים?

חושבים שלכם זה לא יקרה, כי אתם מקפידים לנקות את הבית בכל שבוע ואפשר לאכול אצלכם מהרצפה? אנחנו מצטערים לבשר לכם שהסיכוי שהבית שלכם יהיה חופשי ממקקים הוא נמוך ביותר. למקקים לא תמיד אכפת מרמת ניקיון הבית, כל עוד הם יכולים למצוא את החום, הרטיבות והמזון שהם אוהבים. כדי לחסוך את הרולטה הרוסית הזו ולהפסיק לפחד מג'וקים שיופיעו ביום בהיר אחד,הדברת ג'וקים כדאי לעשות הדברה אחת לשנה.

מאחר ומקקים הם אוהבי חום ולכן נראה אותם בעיקר בקיץ, בצעו את ההדברה בסמוך לתקופה הזו. הדברת מקקים בקיץ מאוד מקובלת במדינת ישראל ורבים נוהגים לעשות אותה יחד עם הדברת נמלים וכך לתפוס שתי ציפורים במכה אחת.

במידה והיתה לכם בעיית מקקים בבית, חשוב לשים לב שהם לא חוזרים. ניתן לבצע פעולות שונות למניעת חזרה של המקקים, כמו סתימת החורים והפתחים דרכם הם יכולים להיכנס. אחת לשנה, לקראת תקופת הקיץ החמה, צלצלו למדביר הג'וקים והזמינו הדברת מקקים בבית.
כפי שציינו לעיל המקק האמריקאי הוא האויב העיקרי של מדביר הג'וקים וההדברה תהיה לרוב כנגדו. לעומת זאת, המקק הגרמני נפוץ הרבה פחות וכדאי לבצע הדברת מקקים נגדו רק במידה ואתם רואים אותו אצלכם בבית. ההדברה כנגדו מתבצעת בצורה שונה, באופן נקודתי במקומות בהם הוא מופיע. הדברת מקקים נגד מקק אמריקאי לא תהיה אפקטיבית עבור המקק הגרמני.

איך מבצעים הדברת מקקים?

ראשית נדגיש כי הדברת מקקים מתבצעת באמצעות שימוש בחומרים כימיים, חלקם ידידותיים לסביבה, אך חשוב להתייעץ עם מדביר מקצועי בעל היתר הדברה לפני שמשתמשים בחומרים אלה.

הדברת מקקים יכולה להתבצע במספר סביבות:

  1. הדברת מקקים בבית – כאשר אין הרבה מקקים אצלכם בבית ניתן לעשות הדברת מקקים באופן עצמאי על ידי שימוש במלכודות דבק או בחומרים ידידותיים לסביבה המאושרים לשימוש על ידי הקהל הרחב. לכולנו גם יש את ה-K300 המפורסם מתחת לכיור למקרים בהם אנחנו צריכים לאסוף את הביטחון העצמי ולצאת לקרב – אך חשוב לציין כי הדברת מקקים עצמאית אפקטיבית רק במידה וכמות המקקים היא מינימלית ביותר. לכן אם הכמות היא גדולה או שזיהיתם מקק גרמני, צלצלו למדביר הג'וקים והזמינו הדברת מקקים מקצועית.
  1. הדברת מקקים במפעלים ומבנים גדולים –  כאשר מבצעים הדברת מקקים במפעלים ובמבנים גדולים צריך להשתמש בשירותיו של מדביר ג'וקים מקצועי בעל היתר הדברה. הדברה זו מאופיינת בשימוש בחומרים כימיים חזקים יותר מאלו המשמשים להדברת מקקים ביתית. בצעו סקר שוק מקדים ובחרו איש מקצוע בעל ניסיון ואמינות.
  1. הדברה כמניעה – על מנת למנוע הופעת מקקים אצלכם בבית חשוב לסגור חורים ופתחים על מנת שלא יהיו מקומות מסתור ברחבי הבית. כפי שציינו לעיל מקקים מגיעים אלינו לבית בחיפוש אחרי שאריות מזון ומקום מסתור, לכן חורים ופתחים אלו יכולים להיות מקומות פלישה מושלמים עבורם.
  1. הדברת מקקים במערכות ביוב – אחת הדרכים העיקריות דרכן נכנסים המקקים האמריקאים היא מערכת הביוב. אם אתם גרים בבית פרטי מומלץ לכלול בהדברה השנתית גם הדברת מקק אמריקאי במערכת הביוב. אם אתם גרים בבניין קומות, וודאו שוועד הבניין מבצע הדברת מקקים במערכת הביוב אחת לשנה. הדברה במערכות ביוב דורשת חומרים מיוחדים שמומלצים לשימוש במערכות ביוב ומתאימים לתנאים ששוררים שם. החומרים ירוססו על דפנות הביוב בנקודות מסוימות על מנת שפעולת ההדברה תהיה אפקטיבית.
  1. הדברה בשטחים ציבוריים – הדברת מקקים בשטחים ציבוריים מומלצת לפחות אחת לשנה, בדרך כלל לפני תחילת הקיץ. הדברת מקקים אחת לשנה נעשית כמניעה, כדי להפסיק את הופעת המקקים ולמנוע מעבר שלהם מהשטחים הציבוריים לדירות ומבנים באזור.

איך לבחור מדביר מקקים מקצועי?

מדביר מקקים מקצועי הוא איש מקצוע בעל היתר הדברה שיכול להשתמש בחומרים כימיים מסוכנים במידה והבעיה היא חמורה. כאשר בוחרים בהדברת מקקים חשוב לשים לב לפנות את השטחים שבהם מתבצעת ההדברה כדי שהחומרים לא יידבקו לכלים ולמוצרים שבהם אתם משתמשים באופן יום יומי.

לפני תחילת ההדברה שאלו את מדביר הג'וקים לגבי החומרים בהם הוא משתמש ורשמו אותם, כדי שאם אחד מדיירי הבית יגלה סימני רגישות כתוצאה לחשיפה לחומר, תוכלו לספק מידע רלוונטי לאנשי הצוותים הרפואיים. בנוסף, שאלו את מדביר הג'וקים לכמה זמן עליכם לפנות את הדירה ומה עליכם לנקות או לשטוף עם חזרתכם אליה. יידעו את המדביר לגבי בעלי חיים, תינוקות ונשים בהריון. חלק מהחומרים עלולים להיות מסוכנים עבורם והמדביר חייב להיות מודע לכך. בסוף ההדברה בקשו מהמדביר תעודת אחריות הכוללת את פירוט העבודה והחומרים שנדרשו לשם העבודה.

מחפשים הדברה מקצועית שתנקה את הבית שלכם ממזיקים? המדבירים שלנו ישמחו לעמוד לשירותכם. הם יבחנו את מצב המקקים אצלכם בבית, יסיקו איזו הדברה תהיה מתאימה עבורכם ויתנו לכם הצעת מחיר הוגנת. הכל כדי שתעבירו את הקיץ (ואת שאר עונות השנה) עם מינימום מזיקים ומינימום צרחות. בהצלחה!

Facebook NoBugs GMB NoBugs

זיהוי מזיקים ומניעת כניסתם
הדברות אחרות

זיהוי מזיקים

שמתם לב שמשהו לא בסדר בביתכם, אבל אתם לא ממש יכולים לשים את האצבע עליה. יתכן שראית כמה חרקים מסתובבים פה ושם, והתחלת לתהות אם

קרא עוד »

יש לכם בעיית מקקים בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?