Logo

הדברת עש

בואו נודה, אף אחד מאיתנו לא אוהב הצטברות של מזיקים בבית. לא משנה אם אתם חולי ניקיון שמשפשפים כל משטח באקונומיקה עד שהבית הופך לסניף של קופת חולים – או כאלה ששוטפים את הבית פעם בחודש; חרקים, עשים ותיקנים לא באים לנו טוב בעין, במיוחד כשבנוסף לפגיעה האסתטית חלק מהמזיקים עלולים לפגוע בבריאותנו או לגרום נזק לחפצי הבית. העש אמנם לא יהרוג אתכם,הדברת עש אך הוא כן יכול לפגוע ברכוש, במזון, בבגדים ועוד. רוצים לטפל בעשים שחודרים הביתה? אנחנו כאן כדי להסביר בדיוק מה כוללת הדברת עש המזון או הדברת עש הבגד, מהם סוגי העשים הקיימים ואיך לטפל בהם.

סוגי העשים השונים

אולי תתפלאו לגלות, אבל כמות סוגי העשים היא ככמות הסדרות בנטפליקס… טוב, אולי הגזמנו טיפה, אבל בין סוגי העשים השונים תוכלו למצוא את עש המזון, עש הבגד, עש בונה הנרתיק, עש הספרים, עש הטבק ועוד רבים. אם אינך שוקל לבצע הסבת מקצוע ולהפוך למדביר עש מקצועי, לא תצטרך לדעת את כל סוגי העשים והדברותיהם. לכן, כדי להיות פרקטיים נתמקד בשני סוגי העשים הנפוצים ביותר בסביבת הבית: עש הבגד ועש המזון.

עש המזון הוא העש הגרגרן. הוא אוהב אוכל, והרבה ממנו. עש המזון יימצא בעיקר במטבח כאשר הוא תמיד מחפש אחר מקורות מזון זמינים כמו פסטה, אורז, אבקות להכנת עוגות ועוד. עש המזון עקשן ביותר ויכול לחדור דרך אריזות עם פלסטיק קשיח. הדרך הטובה ביותר למנוע ממנו לחדור לאריזות המזון השונות הן לאחסן מזונות שונים בקופסאות זכוכית או במקרר. אם זיהיתם קורים בתוך אריזות המזון השונות, ככל הנראה עש המזון חדר אליהן ומשימת הדברת עש המזון הרגע נכנסה ליומן.

עש הבגדים הוא עש בעל חוש אופנתי מפותח ביותר. הוא מחכה לרגע בו תאחסנו את הבגדים בארון ואז פותח בארוחת מלכים המורכבת מבדי הבגדים. החושך בארון הבגדים מאפשר לעש לבצע קינון מוצלח ולשרוד לזמן ארוך. אם זיהיתם חורים בבגדים, קורים ואפילו פרפרי עש מתים בתוך הארון, ככל הנראה תצטרכו לצלצל למדביר עש ולצאת למבצע הדברת עש הבגד.

ברגע שעשים חודרים לבית על חלקיו השונים קשה להיפטר מהם, משום שהם מתרבים ומעמידים צאצאים – הזחלים. בשלב הזחל בחייהם, העשים גורמים לנזקים שצוינו מעלה, וקיימים מספר סוגים נפוצים של הפרפראים הללו שפולשים לבתים. במקרים הללו חשוב לבצע הדברת עש כדי למנוע את ההתפשטות שלו ואת הנזקים שהוא גורם לפריטים שונים.

מהי הדברת עש?

כאמור, העש מחולל את הנזקים הגדולים ביותר בשלב הזחל, שבו הוא תר אחר מזון שמשתנה מעש לעש. לכן, הדברת עש היא בעצם חיסול של הזחלים וגם של עשים בוגרים שיכולים להעמיד את אותם הצאצאים בעלי תיאבון מוגבר. באופן הזה, עם הדברת עש המזון או הדברת עש הבגד ניתן למנוע נזקים עתידיים ולצמצם נזקים קיימים בצורה קלה ופשוטה, כל עוד פונים למדביר עש מקצועי בעל תעודות והסמכה.

איך מבצעים הדברת עש?

הגיע הזמן להדביר את העשים! לכן, נסביר כעת כיצד ניתן לבצע הדברת עש המזון או הדברת עש הבגד. השיטה הנושנה והידועה של הדברות עש על ידי עשן כבר אינה מאושרת לשימוש, אך ישנם פתרונות אחרים לבעיה. כיום ניתן לבצעמהי הדברת עש הדברת עש על ידי ריסוס פשוט נגד סוג העש הקיים בביתכם או באמצעות ג'ל מיוחד שאינו מכיל כימיקלים.

הדברת עש המזון – השלב הראשון במבצע הדברת עש המזון היא ניקיון יסודי וסקירת המצב. סרקו את אריזות המזון השונות ובדקו האם קיימים סימנים להמצאותו של עש המזון. במידה ומצאתם אריזות מזון שנפגעו מעש המזון, הפטרו מהם מיידית. לאחר מכן, אחסנו מזונות שלא נפגעו באריזות אטומות. לאחר הניקיון מדביר העש יציב מלכודות דבק שמכילות פרומון שמושך את הזכרים כדי שלא יוכלו להתרבות עם הנקבות. בשלב הסופי מדביר העש ירסס את האזור בתכשיר מיקרוקפסולרי שיחסל את העשים ואינו מזיק לאדם או לבעלי החיים בבית.

הדברת עש הבגדים – גם הדברת עש הבגדים נעשית בדומה לעש המזון, על ידי ריסוס. לפני שמדביר העשים מתחיל לרסס את ארון הבגדים שלכם, הוציאו את כל הבגדים בארון ונגבו את כל המשטחים עם מטלית שספוגה במים וסבון. לאחר מכן כבסו את הבגדים או שלחו אותם לניקוי יבש. ניתן גם לחשוף את העשים לטמפרטורות נמוכות על ידי הכנסת הבגדים למקפיא. אנחנו לא ממליצים על השיטה הזו, אלא אם כן יש לכם מקפיא גדול במיוחד ולא אכפת לכם שהג'ינס האהוב שלכם ישכב בנינוחות ליד אריזות השניצלים. כדי להבטיח שעש הבגדים לא יחזור לסיבוב נוסף אצלכם בארון, הניחו שקיות תבלינים שהעשים לאמדביר עש מקצועי מחבבים כמו רוזמרין, ציפורן, לבנדר, תימין ועלי דפנה. בנוסף הקפידו לכבס כל בגד חדש, לנקות שטיח במידה וישנו, וללבוש בגדים ברוטציה על מנת שישארו כמה שפחות בארון וייחשפו לאור השמש.

מתי מומלץ לבצע הדברת עש?

הדברת עש צריכה להתבצע בכל זמן שבו מבחינים בסימנים המסגירים של הפלישה שלהם. לעש אין עונות המועדפות עליו, הוא לא בורר בין קיץ לחורף, ולא משנה לו אם עכשיו סתיו או אביב. חשוב לפעול במהרה במקרים שבהם אתם מבחינים בחורים במזון ובבגדים או בפקעות של עש, מפני שהם מתפשטים במהרה ויכולים להעמיד צאצאים תוך זמן קצר. גם אם יצא לכם למעוך עש אחד ולחשוב שמיגרתם את האיום, תצטערו לגלות עש נוסף באותו המקום למחרת – ולא אחד אלא כמה. אם אתם חוששים מפלישה של עש למקומות מועדים לפורענות כמו מזווי מזון גדולים בבתי עסק או בבתי קרקע, תוכלו לבצע הדברת עש מניעתית שתטפל בבעיה ותמנע פלישה שלהם מבעוד מועד. כמו כן, הקפידו על אחסון המזון בקופסאות זכוכית ובאריזות אטומות שאליהן העש אינו יכול לחדור.

איך לבחור מדביר עש מקצועי?

בכל הנוגע לנושא של הדברת עש המזון או הדברת עש הבגד, חשוב לדעת מספר דברים מראש לפני בחירה של מדביר עש מקצועי. תחילה חשוב שתוודאו כי מצויים בידיו כל המסמכים והאישורים על כך שהוא מוסמך לבצע הדברת עש מקצועית. אל תהססו לשאול האם קיימת למדביר תעודת מדביר מקצועי.

בנוסף לכך, ודאו שהחומרים שהמדביר מתכוון להשתמש בהם מאושרים על ידי משרד הבריאות ושהוא יספק לכם תעודת אחריות בגין הריסוס. חשוב שתפרטו באיזו סוג הדברה אתם מעוניינים כדי שניתן יהיה לקבוע מחיר מוסכם מראש ולמנוע בעיות בנושא.

הדברה היא הדרך הטובה ביותר להיפטר מהמזיקים הללו, שפולשים למקומות קטנים ועושים שמות באוכל, בבדים, בחומרי גלם ובפריטים נוספים. עם מדביר עש מקצועי לצדכם, תוכלו להיפטר מהמטרד בצורה מקצועית ובלי חשש שיישאר זכר לעש המזיק.

לא יודעים מהם סוגי העשים שתקפו את הבית שלכם? צריכים מדביר עשים בהקדם האפשרי? אנחנו כאן כדי לעזור לכם. המומחים שלנו ישמחו לבצע הערכת מצב לגבי מטרד העשים אשר פקד את ביתכם, ייתנו לכם הצעת מחיר הולמת ויתחילו בעבודה בהקדם האפשרי. הדברת עש המזון או הדברת עש הבגד הוא לא נושא שאתם צריכים לשבור את הראש בשבילו – ובשביל זה אנחנו כאן.

זיהוי מזיקים ומניעת כניסתם
הדברות אחרות

זיהוי מזיקים

שמתם לב שמשהו לא בסדר בביתכם, אבל אתם לא ממש יכולים לשים את האצבע עליה. יתכן שראית כמה חרקים מסתובבים פה ושם, והתחלת לתהות אם

קרא עוד »

יש לכם בעיית עש בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?