Logo

הרחקת יונים

סמל השלום, המוכר לכולנו, מורכב מיונה עם עלה של זית – שהתעופפה מתיבת נוח וחזרה עם העלה כסימן לסוף המבול. אך לצערנו בשנים האחרונות הפכו היונים מסמל השלום למטרד יומיומי. הן מקננות במרפסות בתים, בגגות רעפים, מסתורי כביסה ואף ברפתות, מפעלי מזון ועוד. בנוסף למפגע האסתטי, היונים מביאות עימן ריח לא נעים, מחלות וכינים שעלולים להידבק גם לבעלי החיים ודיירי הבית. במאמר זה נסביר ונפרט על התהליך להרחקת יונים ממקומות גבוהים באמצעות רשתות להרחקת יונים, דוקרנים להרחקת יונים, דחלילים ועוד – הכל כדי שלא יהיו יונים בגג שלכם.הרחקת יונים

 

מהי הרחקת יונים?

אז מהי הרחקת יונים? הרחקת יונים היא שיטה בה חוסמים את הגישה למקום הקינון של היונים באזור המגורים של הבית, וכך גורמים להן לעוף ולחפש מקום קינון אחר. הרחקת יונים דורשת מרחיק יונים מקצועי שיודע להתאים בין המיקום שבו מקננות היונים בבית לבין השיטה המומלצת להרחקת יונים.

לעתים אנשים קוראים להרחקת יונים שיטת הדברה, אבל לא בכך מדובר: הרחקת יונים היא, כמשתמע משמה, הרחקה של היונים מאזור המגורים. היונים לא ייפגעו ויעברו למקום אחר, בניגוד להדברת יונים במסגרתה הורגים את היונים ולא רק מרחיקים אותן. אנו מעדיפים לבצע הרחקת יונים ולא הדברה, כדי להימנע מיצירת מפגע בריאותי וכדי לאפשר ליונים להמשיך לחיות בשקט – פשוט לא במרפסת שלנו, אם אפשר.

למה נחוצה הרחקת יונים?

הרחקת יונים נחוצה מאוד בסביבת המחייה של האדם וזאת בגלל הסיבות הבאות:

 1. מפגע אסתטי – הרחקת יוניםהרחקת יונים מקצועית נחוצה מפני שיונים שמקננות בסביבת מגורי אדם גורמות להרבה לכלוך באיזור הקינון שלהן. הלכלוך מורכב מזרדים בהם משתמשות היונים על מנת לבנות את הקן, וגם מלשלשת של היונים באזור הקינון. יונים בגג גוררות המון לכלוך שיפגע בנראות של הבית.
 2. ריח רע – הריח באזור הקינון של היונים הוא ריח רע וחריף, שנובע בעיקר מהלשלשת של היונים. הלשלשת שלהן פוגעת גם במתכות וגורמת להן להתכלות עם הזמן, כך שאם קמתם בבוקר ורגע לפני שיצאתם למשרד ראיתם שגם האוטו שלכם מלא במוקשים שהיונים זרעו שם, חשוב לנקות גם אותם.
 3. מחלות וכינים – גם ליונים יש מחלות וכינים שפוגעים בהן. לעומתנו, הן לא חברות בשום קופת חולים ולא יכולות להזמין תור לרופא המשפחה. הרחקת יונים ממקומות גבוהים הכרחית משום שהמחלות של היונים והכינים שלהן יכולים להדביק גם בעלי חיים ביתיים ובמצבים קשים יותר גם את הילדים הקטנים במשפחה.
 4. פגרי גוזלים – במקרים רבים הגוזלים החלשים שבקעו ימותו תוך מספר ימים וה"גופה" תישאר באזור הקינון. דבר זה יכול להביא למחלות נוספות שיכולות לפגוע באדם ולמשיכת מזיקים נוספים לאזור הקינון – חיות שישמחו לטרוף את הפגר המסכן ויגרמו לנזקים בסביבת המחיה שלכם.

מתי כדאי להרחיק יונים?

הרחקת יונים ניתן לעשות במהלך כל השנה. יונים אינן ציפורים נודדות ולכן במידה וימצאו מקום קינון בבית שלכם הן יקננו שם כל השנה. הרחקת יונים ממקומות גבוהים הוא תהליך ששקול לסילוק דיירים שלא משלמים שכירות ומטנפים את הדירה: כמו שלא תתנו להם להתנחל אצלכם בדירה כך אנחנו מפצירים בכם שלא להתעלם מהיונים בגג או במרפסת ולפעול לטרנספר מהיר ואפקטיבי.

יונים אוהבות להגיע לשטחים בנויים מפני ששם יש להן הרבה שטחי קינון נוחים כמו:

 • פרצה בגג הרעפים – הן ייכנסו ויקננו בחלל הגג.
 • מסתורי כביסה
 • אדן חלון
 • מרפסות
 • שלטי חוצות

בבניינים גבוהים היונים יכולות להתמקם בחלון גבוה ולכן תצטרכו להיעזר במרחיק יונים שיודע ויכול לעבוד בגבהים – חשוב לשים לב שיש למרחיק יונים תעודה מתאימה לעבודה בגובה! מרחיק שיבקש מכם לבצע את העבודה ללא הצגת תעודה שכזו מסכן את עצמו ומסכן אתכם בפגיעה כלכלית על ידי תביעת ביטוח.

בנוסף, מומלץ מאוד לא לגלות אומץ יוצא דופן ולהחליט לצאת למבצע להרחקת יונים במקומות גבוהים באופן עצמאי, כדי שחס וחלילה לא תיפצעו במהלכו. מומחה בעל הכשרה מתאימה יבצע את העבודה בקלות ובמהירות בלי לסכן את עצמו.

שיטות להרחקת יונים

קיימות שיטות שונות להרחקת יונים כאשר כל שיטה להרחקת יונים מתאימה לאזור אחר בו היונים מקננות. כדאי להתייעץ עם מרחיק יונים מקצועי כדי להתאים את פתרון הרחקת היונים למיקום הקן. כמובן שיש שיטות שתוכלו לעשות

מהי הרחקת יונים

בעצמכם: הנחת דוקרנים, דחלילים ועוד, אך את השיטות המתקדמות מומלץ מאוד להשאיר למקצוענים בלבד!

אנו מאמינים שהרחקת יונים צריכה להיעשות בדרכים הומניות בלבד, ולכן נרחיב כאן על דרכים הומניות בעזרתן ניתן לפתור את בעיית היונים:

 1. רשתות להרחקת יונים – רשתות להרחקת יונים הן רשתות שקופות העשויות מחומרים העמידים לתנאי מזג האוויר (בדרך כלל פוליאתילן), ופרוסות כמו רשת דייגים. רשתות להרחקת יונים מתאימות במיוחד למרפסות ומסתורי כביסה. רשתות אלו לא פוגעות ביונים אלא רק מונעות מהן כניסה למקום הקינון.
 2. דוקרנים נגד יוניםדוקרנים להרחקת יונים עשויים מחומרים שונים והם אינם פוגעים ביונים. דוקרנים להרחקת יונים עובדים על עיקרון מניעת היציבות של היונים. כאשר היונים ינסו לעמוד על הדוקרנים הם ירטטו וימנעו מהם לעמוד בנוחות והן כמובן יתעופפו משם. דוקרנים להרחקת יונים יכולים להיות עשויים מפלסטיק, ברזל, נירוסטה ועוד, אנחנו ב-Nobugs ממליצים על נירוסטה. את הדוקרנים מציבים בקצוות הגג, באדן החלון ומרזבים.
 3. דחלילים – ניתן לקנות דחלילים דמויי עורבים, בז ואף ינשוף. אלה ציפורים שהיונים חוששות מהן ולכן במידה וימצא דחליל דמוי ינשוף הוא יבריח את היונה ממקום זה. מומלץ להזיז את הדחליל ממקום למקום כל כמה ימים מכיוון שדחליל דינמי הרבה יותר אפקטיבי מדחליל קבוע שהיונים עלולות להתרגל אליו.
 4. סרט "מחזיר אור" עם הולוגרמות – הסרט מבזיק באופן דרמטי באור השמש, מפחיד את היונים ומבריח אותן.
 5. דוחה ציפורים אולטראסוניק – מכשיר קטן המשמיע סאונד אולטראסוני שידחה את היונים שמגיעות לקנן אצלכם. את המכשיר הזה ניתן לשים במקומות רבים אך הוא יכול להפריע במידה ויש לכם בעלי חיים בבית.
 6. סליל קפיצי – הסליל הקפיצי הוא סליל נירוסטה בצורת קפיץ הפרוס לאורכו של משטח מסוים. ברגע שיונה מתיישבת על הסליל הוא זז וגורם ליונה להתעופף מהמשטח בשל אי הנוחות. פתרון זה שימושי ביותר במידה ואין לכם אפשרות להציב דוקרנים להרחקת יונים, אם המשטח צר מדי או שיש לכם ילדים קטנים שעלולים להיפגע.
 7. ירי סלקטיבי ביונים –  בשיטה זו משתמשים כאשר צריך להרחיק יונים ושיטות אחרות יכולות לפגוע בסביבה או שלא יהיו יעילות. כך למשל, כאשר שיטה של הרעלה יכולה לפגוע בסביבה ברפתות, משתמשים בשיטת ירי ביונים. חשוב לנו לציין שירי סלקטיבי ביונים מתבצע כפתרון אחרון כאשר כל שיטה הומנית אחרת לא תהיה אפקטיבית, או במצב בו המצאות היונים במקום עלולה לפגוע במזון או באנשים.

ניתן כמובן להשתמש בדרכים נוספות שהן פחות הומניות ופוגעות ביונים, אך אנו ב-NoBugs לא מאמינים בדרך זו ומעדיפים למנוע קינון יונים בדרכים שיאפשרו להן להמשיך לחיות במקום אחר.

איך לבחור מרחיק יונים מקצועי?

הדבר החשוב ביותר כאשר בוחרים במרחיק יונים מקצועי הוא לבדוק שיש למרחיק היונים את כל התעודות החשובות והאישורים להרחיק יונים. במידה ואתם גרים בבניין גבוה יש לבדוק שלמרחיק יש אישורים לעבודה בגובה. לפני שמתחילים לדבר על מחיר חשוב לבדוק מה אתם מקבלים בעבודה של המרחיק, האם אתם מקבלים אחריות על העבודה וכמה זמן נמשכת האחריות. הרחקת יונים צריכה להחזיק הרבה זמן ולכן חשוב לשים לב לכך. לפני שאתם בוחרים מרחיק יונים מקצועי בקשו המלצות מחברים ומשפחה, חפרו באינטרנט וחפשו המלצות על מרחיקי יונים שקיבלתם.

אז אם לא שפר עליכם המזל ומושבת יונים החליטה להתנחל אצלכם בגג או במרפסת, אנחנו ב-Nobugs נשמח לעמוד לשירותכם. המומחים שלנו יבחנו את התנאים בהם היונים התנחלו אצלכם וימליצו לכם על שיטת ההרחקה שתתאים לכם – הכל כדי שהיונה תחזור להיות סמל השלום ולא מטרד.

Facebook NoBugs GMB NoBugs

זיהוי מזיקים ומניעת כניסתם
הדברות אחרות

זיהוי מזיקים

שמתם לב שמשהו לא בסדר בביתכם, אבל אתם לא ממש יכולים לשים את האצבע עליה. יתכן שראית כמה חרקים מסתובבים פה ושם, והתחלת לתהות אם

קרא עוד »

יש לכם בעיית יונים בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?