Logo

הדברת מכרסמים

יצא לכם כבר להתעורר בבוקר ולראות מחזה אימים של ג'וקים מעופפים בצבע חום? אז תארו לכם את אותה המערכה – רק עם מכרסמים בתור השחקנים. אתם קמים בבוקר לצלילי ציוצים ואתם מבינים שלצערכם זהו לא ציוץ ציפורים משמח, אלא ציוץ של מכרסמים הולכים על ארבע המאיימים לכרסם את כל העולה בדרכם. אז כדי להחזיר את הציוץ האהוב והמוכר לציפורים, כדאי שתשקלו הדברה או לכידת מכרסמים.

מיהו המכרסם?

השיעור החשוב ביותר במלחמה הוא הכר את האויב. אז לפני שאנחנו מאיימים להדביר או ללכוד אותו, בוא נכיר רגע את האויב בו אנו נלחמים. המכרסמים הנפוצים בישראל הם עכברים וחולדות שיכולים להתחבא בארונות בבית, בעליית הגג ובחדרי אחסון בבית. שני זני העכברים הנפוצים ביותר הם עכבר הבית ועכבר השדה, ושני זני החולדות הנפוצות הן חולדת החוף והחולדההדברת מכרסמים המצויה. סוג נוסף של מכרסם הוא החולד הארץ-ישראלי. המכרסמים הן חיות קומנסליות החיות על חשבון האדם ולכל זן מכרסמים תכונות אופי הייחודיות לו שהמדביר צריך להתחשב בהן בעת פעולת הדברת העכברים והחולדות. מקום הימצאות המכרסמים משתנה בין זן לזן, יש כאלו שיעדיפו מקומות גבוהים ויש כאלו שיעדיפו מקומות לחים כמו ביובים.

הדברת מכרסמים מהי?

הדברת מכרסמים מתארת מספר שיטות שונות להרחקת מכרסמים ממקום המגורים של האדם. ברוב המקרים, בהדברת מכרסמים נצטרך להשתמש בחומרים כימיים רעילים על מנת להיפטר מהבעיה באופן מוחלט. אל תירתעו מעוצמתם של החומרים: במידה ולא תצרכו את הרעל הזה, ותקפידו להגן על חיות הבית, ילדים קטנים ותינוקות, הרעל לא יזיק לכם כלל.הדברת חולדות

חשוב להתייעץ עם מדביר מקצועי לפני הדברת החולדות והעכברים. במידה ואתם בכל זאת מעדיפים להימנע משימוש בחומרים כימיים בהדברת עכברים וחולדות, ישנן שיטות נוספות ללכידת מכרסמים עליהן נרחיב בהמשך.

למה לעשות הדברת מכרסמים?

הדברת מכרסמים היא תהליך חשוב מאוד לקיום חיים תקינים ונעימים בבית. כפי שאפשר להבין משמם, המכרסמים מאוד אוהבים לכרסם. יש להם כושר הסתגלות גבוה והם לא יבחלו באמצעים על מנת להגיע למבוקשם, כשיכולת הכרסום שלהם היא הדרך בה הם בוחרים כדי לעבור כל מכשול המפריע להם בדרכם ליעד. במצבים קיצוניים המכרסמים יכולים לכרסם דרך רהיטים, קירות עץ וגבס, חוטי חשמל, צינורות פלסטיק שונים ועוד, דבר שיגרום נזק לציוד ולרכוש.

בנוסף לכרסום הטורדני, מכרסמים רבים יכולים להעביר לאדם מחלות שיכולות להיות מסוכנות מאוד ואף קטלניות. דרך ההתגוננות העיקרית של המכרסמים היא נשיכה. המכרסמים עלולים לנשוך ילדים קטנים, בעלי חיים ובעצם כל אחד שהן ירגישו מאוימים על ידו. כמו כן, הם סוחבים על גביהם פרעוש הגורם למחלות קשות כמו טיפוס מוריני ודבר, וההפרשות של המכרסמים מרעילות את מזוננו.

הדברת מכרסמים חשובה גם מפני שהם מתרבים בקצב מאוד מהיר. כך למשל, נקבת העכבר תמליט כ-6 גורים בממוצע בהיריון האורך שלושה שבועות בלבד. לכן, אם אתם רואים עכברה אחת שנראית בודדה, תדעו שבעלה, גיסה וכל הילדים ממש בקרבת מקום.

בקיצור, אל תקלו ראש בעניין הדברת עכברים וחולדות – אתם לא רוצים שהבית שלכם יהיה מכורסם כולו וחס וחלילה תחטפו מחלה לא נעימה.

איך לבצע הדברת מכרסמים

מתי כדאי להדביר מכרסמים?

השאלה הזו עשויה להיראות לכם תמוהה: ברור שברגע שאנחנו רואים חולדה או עכבר, נקרא ישר להדברת חולדות ועכברים, לא? התשובה היא שכדי להפיק את המירב מהביקור של מדביר מקצועי, כדאי לעקוב אחרי הלו"ז של המכרסמים. אז תרשמו לעצמכם ביומן: הזמן בו מרבית המכרסמים מגיעים לבתי המגורים הוא בחורף. לא רק אתם אוהבים להתכרבל בשמיכה עם שוקו חם ולסיים סדרות בנטפליקס. כאשר קר ורטוב בחוץ גם המכרסמים מחפשים מקום מסתור יבש בו הם יוכלו להתחמם במהלך חודשי החורף. אז כדי שנבטיח שציוץ העכברים היחיד שתשמעו יהיה מתוך הטלוויזיה, תדעו שהזמן בו שמרבית המכרסמים פעילים ועלולים לפלוש לביתכם הוא בחורף, ולכן הדברת מכרסמים אפקטיבית תתקיים לפני ובמהלך החורף.

שיטות להדברת מכרסמים

ישנן מספר שיטות להדברה ולכידת מכרסמים. נתחיל בשלושת השיטות שלא דורשות רעל ומאפשרות למכרסמים לחיות כאוות נפשם, רק רחוק מאיתנו אם אפשר. נפרט בנוסף גם שיטות הדברה בהרעלה – השימוש בהן מומלץ רק לאחר התייעצות עם מדביר מכרסמים מקצועי, כדי להבטיח את בטיחות כל יושבי הבית.

  1. מלכודות כלוב למכרסמים – מלכודות אלו אינן הורגות את המכרסם אלא תופסות אותו, וכך תוכלו לשחרר אותו לאחר התפיסה בשטח טבעי. כמובן, חשוב לבדוק את המלכודות באופן יומי כדי שהמכרסם לא יגרום לריח רע בכל רחבי הבית. לכידת מכרסמים בשיטה זו היא הומנית ביותר משום שהיא אינה ממיתה את המכרסם, אלא לוכדת אותו ונותנת את האפשרות לשחררו.
  2. מלכודות דבק – מלכודות אלה אינן מומלצות לשימוש באופן עצמאי, משום שהחולדות והעכברים שנתפסים במלכודות אלה נקלעים לסבל רב ולמוות כואב במיוחד. מדביר מכרסמים מקצועי ידע כיצד להשתמש במלכודות אלו בצורה נכונה על מנת לגרום למינימום סבל.
  3. מרחיק מכרסמים אלקטרוני – מכשיר אלקטרוני המשמיע קול אולטרסוניק ומבריח את המכרסמים על ידי סאונד. המכשיר יכול להפריע לחיות בית ולכן חשוב לבדוק זאת לפני שתבחרו להשתמש בו. ישנם הרבה מכשירים בשוק ולא כולם טובים, ולכן מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לפני הבחירה. ברוב המקרים מלכודת כלוב למכרסמים עדיפה על פני שימוש במכשיר.
  4. מלכודות קפיץ למכרסמים – מלכודות קפיץ, בשונה ממלכודות כלוב או דבק, כן הורגות את המכרסם. זו נחשבת לשיטת הדברת עכברים וחולדות ממוקדת במיוחד משום שהיא ממיתה את המכרסם במקום וחוסכת מכם את הצורך לחפש את גווית המכרסם ברחבי הבית.
  5. רעל – בהרבה מקרים ניתן לפזר רעל באזורים מסוימים בבית ולהרוג את המכרסמים. הרעל משפיע על גופו של המכרסם לאחר מספר ימים והוא עשוי להגיב במספר דרכים: מצד אחד, קיים הסיכוי שהוא ימות בפינה קשה להגעה וגוויתו תסריח את כל הבית. אם אתם חוששים ממצב כזה, מומלץ ביותר להשתמש במקביל בכלוב כדי שהמכרסם ימות בתוכו ולא בפינה נסתרת בבית. אפשרות אחרת, חיובית יותר, היא שהמכרסם ייצא מהבית כדי לחפש מים לשתיה וימות במקום חיצוני בלי ליצור מצב לא נעים בבית.
    חשוב לציין כי המדביר יקפיד לפזר את הרעל באזורים אליהם בעלי החיים והילדים שלכם לא יוכלו להגיע, וכך לא תישקף סכנה לבני הבית.

איך לבחור הדברת מכרסמים מקצועית?

כאשר אתם בוחרים בהדברת או לכידת מכרסמים חשוב לבדוק באילו חומרים המדביר משתמש וכיצד הוא מבצע את ההדברה. חלק מהחומרים הכימיים הם רעילים ועלולים להזיק לבעלי חיים ולאנשים. במידה ויש לכם בעלי חיים או ילדים קטנים והדברת חולדות או עכברים מתבצעת בעזרת חומרים כימיים, מומלץ מאוד לפנות את הבית למספר ימים בזמן ביצוע ההדברה. בנוסף, מוטב שלפני ביצוע כל פעולה תבקשו מהמדביר לראות רישיון תקף לשירותי הדברה. מדביר מקצועי חייב לעבור קורס עזרה ראשונה להענקת טיפול במידת הצורך, וכך תוכלו לסמוך על כך שבמקרה חירום תהיו בידיים טובות.

מחפשים הדברת חולדות, הדברת עכברים או לכידת מכרסמים? אנחנו ב-NoBugs נשמח לעמוד לשירותכם. המומחים שלנו יבדקו איזה שירות ההדברה או לכידת מכרסמים תצטרכו וייתנו לכם הצעת מחיר הוגנת. שלחו לנו הודעה עוד היום, ובקרוב תפסיקו להיות מאוימים על ידי מכרסמים טורדניים!

זיהוי מזיקים ומניעת כניסתם
הדברות אחרות

זיהוי מזיקים

שמתם לב שמשהו לא בסדר בביתכם, אבל אתם לא ממש יכולים לשים את האצבע עליה. יתכן שראית כמה חרקים מסתובבים פה ושם, והתחלת לתהות אם

קרא עוד »

יש לכם בעיית מכרסמים בבית?

אל תהססו פנו אלינו עכשיו ואנו נגיע לפתור את הבעיה.

מחפשים מדביר?